Як навчити дитину читати?

Зміст:

Сучасні діти приходять до школи, вже володіючи деякими знаннями. Одним з них є вміння читати. Одних малюків азам читання вчать в дитячому садку, інших – вдома. Давайте розглянемо основні правила успішного навчання.

Як навчити дитину швидко читати?

Багато батьків задаються питанням: в якому віці можна приступати до навчання? Тут немає однозначної відповіді. Усі діти індивідуальні, тому розвиток у них різний. Деякі малюки в 3-4 роки вже вміють читати англійською та українською мовою, а інші у 6 років навіть не знають усіх букв російського алфавіту.

Ви самі повинні знайти оптимальний вік, коли малюка можна починати вчити читанню. Найчастіше, у 4-5 років він вже в змозі засвоювати нові знання.

Існують різні методики, які допомагають малюкові вчитися читати. Одна з найбільш відомих – метод Монтессорі. Його перевага в тому, що заняття протікають в ігровій формі, тому не набридають малюкові. При правильній організації ця методика дає швидкі результати. Її часто використовують в групах розвиваючого навчання або на підготовчих курсах для дошкільнят.

Як навчити дитину читати по складах?

Після того як малюк вивчить алфавіт, потрібно навчити його складати склади. Для полегшення завдання можна скористатися кубиками Зайцева. Це авторська методика, яка передбачає використання набору спеціальних кубиків і таблиць. З кубиків можна складати склади, а потім і цілі слова. У таблицях наводяться вже готові склади для більш швидкого запам'ятовування.

Ще одна схожа методика навчання – динамічні кубики Чаплигіна. У набір входять спеціальні блоки з буквами, які рухаються. З їх допомогою можна складати голосні та приголосні букви в склади.

Добре зарекомендувала себе методика Жукової. Її суть в тому, що діти спочатку навчаються слухати звуки в словах, а потім вже переходять до вивчення букв. Н. Жукова розробила спеціальний буквар, за яким зручно вчитися читанню. Використовуючи ці методи, ви зможете легко навчити синочка або донечку читати по складах.

Як навчити читати вдома?

Розгляньте різні способи навчання читанню та виберіть той, який сподобається вам і вашому синові або дочці. Придбайте дитячі навчальні книги, кубики, картки і приступайте до навчання. Організовуйте уроки так, щоб дитина сама виявляла інтерес і бажання вчитися.

Робіть усе в формі гри, не квапте малюка, не кричить, якщо у нього погано виходить. Проявляйте терпіння і доброзичливе ставлення. Пам'ятайте, що процес отримання і закріплення нових навичок не буває швидким.

Вправи не повинні тривати довго. Оптимальний час – 15 хвилин в день. Дошкільнята за своєю природою не здатні утримувати увагу на одному занятті більше 15 хвилин, тому намагайтеся не перевищувати цей час. Не завантажуйте дитячий мозок великою кількістю нової інформації, подавайте її малими порціями, даючи знанням закріпитися.

Спочатку вивчіть з дитиною голосні звуки. Просіть її не тільки вимовляти звуки, а й співати. Потім переходите до вивчення приголосних. Після цього можна починати приєднувати приголосні до голосних, створюючи склади. Слідкуйте за тим, щоб син або дочка правильно вимовляли звуки, не спотворювали їх. Дикцію потрібно виробляти з дитинства, щоб потім не довелося займатися з логопедом, виправляючи мовні дефекти.

Як навчити читати в першому класі?

Якщо ваш син або дочка йде в перший клас, не вміючи читати, не переживайте. У школі навчання читанню починається буквально з перших же днів. Як правило, шкільна програма використовує традиційну методику: діти по буквару вчать букви й звуки, потім складають склади, а потім складають їх у слова. Паралельно вони вчаться писати.

Ваша задача допомогти першокласнику закріпити матеріал, який дається в школі. Спочатку діти допускають багато помилок: плутають букви, спотворюють вимову. Не сваріть дитину, а м'яко виправляйте.

Щоб успішно закріпити отримані навички, потрібно регулярно читати. Спочатку давайте синові або дочці прості, короткі тексти, поступово переходячи до більш складних. Прищеплюйте любов до читання, підбираючи літературу за віком, здатну зацікавити школяра. При такому підході вже у 2-3 класі у нього буде відмінна техніка читання.

Поради батькам
  • Організовуйте навчальний процес так, щоб малюк думав, що грає в гру. Такий підхід більш ефективний, ніж нудні уроки.
  • На Ютубі є спеціальні відеоуроки для дітей будь-якого віку. У вік цифрових технологій діткам легко навчатися онлайн, тому не нехтуйте цим методом.
  • Подивіться корисне відео, яке допоможе вам краще організувати етапи навчання: