Скільки має спати дитина?

Важливою частиною життя будь-якої людини, незалежно від віку, є сон. А для дитини він важливий подвійно, адже зростаючий організм витрачає багато енергії. Тому йому потрібно достатньо часу на відновлення. Давайте дізнаємося, скільки часу треба на відпочинок дітям різного віку – від народження до двох років.

Скільки дитина повинна спати?

Для початку, давайте розберемося, чому сон має таке велике значення для крихітки.

  • По-перше, за день дитина, навіть грудна, споживає величезну кількість інформації: знайомиться з навколишнім світом, освоює нові навички, розвивається. Уся ця діяльність вимагає колосальних витрат енергії. Під час сну організм не тільки фізично відпочиває і набирається сил: уся отримана інформація переробляється і засвоюється мозком.
  • Під час відпочинку у немовлят активно виробляється гормон росту, без якого повноцінний фізичний розвиток стає неможливим. Тому дефіцит сну загрожує уповільненням зростання.
  • Недосип призводить до виснаження нервової системи, зниження імунітету. Малюк, який не виспався, стає нервовим, примхливим, у нього знижується апетит. Хронічне недосипання веде до різних хвороб.

У перший місяць життя діти сплять більшу частину доби – до 17-20 годин. Вони поки не розрізняють дня і ночі, тому сплять тоді, коли хочеться. У новонародженого ще не сформовані біоритми, тому він відпочиває кілька разів на добу. Тривалість сну становить від 40 хвилин до двох-трьох годин за один раз.

Починаючи з двомісячного віку у крихітки поступово починають вироблятися біологічні ритми «день-ніч». При цьому починає зменшується кількість часу, що витрачається на відпочинок. Вночі немовлята сплять близько 10 годин, кілька разів прокидаючись для годування.

Тривалість денного відпочинку менше, і залежить від того, наскільки добре малюк спав вночі. Загальна кількість сну у віці 2-4 місяців становить 14-16 годин на добу.

Нічний сон

Для здорового фізичного і психічного розвитку важлива не тільки кількість сну, але й те, о котрій повинен лягати малюк. Лікарі рекомендують відправляти дитину до ліжка не пізніше 21:00. Справа в тому, що в темний час доби в організмі виробляється життєво необхідний гормон – мелатонін. Чим раніше укладати дитину в ліжко, тим більше мелатоніну встигне виробитися. Тому влітку, коли темніє пізно, а світає рано, бажано закривати вікна в дитячій кімнаті щільними шторами.

Якщо малюк лягає пізно, то в організмі, замість мелатоніну, виробляється інший гормон – кортизол. Це гормон стресу, під впливом якого малюк стає примхливим, дратівливим, пригніченим.

Щоб діти росли здоровими, потрібно привчати їх відправлятися до ліжка в один і той же час. Дотримання режиму дня допомагає швидше засипати і легше прокидатися вранці.

Денний сон

Зростаючому організму потрібен не тільки нічний відпочинок, але й денний. Він допомагає відновити сили, витрачені у першій половині дня, заспокоїти нервову систему. Відпочивши, малюк знову стає активним і здатним споживати нову інформацію.

Час для денного відпочинку батьки вибирають самостійно. Найкраще розрахувати його з урахуванням часу ранкового пробудження і вечірнього відбою, відрахувавши однакову кількість годин. Зазвичай денний відпочинок припадає на післяобідній час.

По мірі дорослішання, приблизно з 2,5-3 років діти вже не потребують регулярного денного сну. Їх організм вже здатний не спати весь день, компенсуючи втому нічним відпочинком. Однак багато батьків продовжують за звичкою укладати своїх малюків і вдень. В цьому немає нічого поганого, тут все залежить від індивідуальних потреб самого малюка і бажання батьків.

Скільки повинна спати дитина: таблиця

Давайте дізнаємося, яка норма сну у дітей в різні місяці життя. Для зручності дані зведені в таблицю.

Вік Загальна тривалість сну (г.)
Нічний сон (г,) Денний сон (г.)
новонароджений - 2 міс 17 - 20 7 - 10 8 - 9
2-4 місяців 14 - 16  9 - 10 4 - 5
4 - 6 місяців 14 - 15 10 - 11 4 - 5
6 міс - 1 рік 13 - 14 11 - 12 3 - 4
1 - 2 роки 12 - 13 10 - 11  1 - 2

Не варто забувати, що це загальні норми, і у кожного малюка своя потреба у відпочинку, яка залежить від типу нервової системи та інших факторів.

Корисні поради
  • Щоб забезпечити немовляті повноцінний, здоровий сон, правильно організуйте спальне місце. Підберіть зручне дитяче ліжечко, підтримуйте оптимальну температуру повітря в кімнаті (18-20 градусів).
  • По мірі дорослішання привчайте дочку або сина засипати самостійно. Щоб йому було не нудно, кладіть в ліжечко улюблену іграшку. Однорічний малюк вже здатний спати сам.
  • Щоб вкласти дитину з мінімальними зусиллями, робіть це відразу ж після того, як погодуєте її. Після їжі організм розслабиться, і малюкові легше буде заснути.

Відгуки

Поки немає жодного відгуку. Станьте першим!
Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід